A teraz kilka słów o jedzeniu i piciu. To niezmiernie ważne czynności w życiu każdego z nas. Obserwowanie dziecka, które uczy się jeść jest niezwykle interesujące i dostarcza wielu wrażeń. Jak ogromną motywacją dla wielu dzieci jest jedzenie. W sklepach dla małych dzieci jest duży wybór talerzyków, sztućców, kubeczków niekapków, do nauki picia i innych. Rodzice kupują różnorodne produkty poprzez, które dziecko uczy się samodzielnie jeść i pić, by potem swobodnie pić ze szklanego kubeczka, jeść z płaskiego talerza, nabierać pokarm tradycyjną łyżką. A co jeżeli naszemu dziecku mimo nauki rozlewa się picie, nadal spada pokarm z talerza a talerz się przesuwa, nie jest w stanie utrzymać tradycyjnej łyżki z wąskim trzonkiem? Wtedy na pomoc przychodzą rozmaite sprzęty, które można zakupić w sklepach specjalistycznych i na stronach internetowych. Niektórzy z nas potrzebują całe życie specjalnego sprzętu ze względu na swoją niepełnosprawność ale też różnego rodzaju choroby szczególnie o podłożu neurologicznym. Poniżej prezentujemy te sprzęty, które naszym zdaniem mogą ułatwić jedzenie i picie o ile istnieje taka potrzeba.

 1. Kubek treningowy REFLO ma unikatową budowę dzięki czemu tylko niewielka ilość płynu po przechyleniu kubka wylewa się do ust osoby pijącej. Dlatego warto z niego skorzystać kiedy nasze dziecko uczy się pić lub w kiedy nie ma możliwości kontrolowania ilości płynu, który powinien się jednorazowo dostać do ust.

https://www.skarbnicazabawek.pl/pl/p/Kubek-Reflo-Smart-Cup-niebieski-Kubek-Treningowy-/1489

 1. Gdy nasze dziecko niezależnie od wieku ma trudności z trzymaniem możemy mu zaproponować niecodzienne sztućce. Dla tych osób stworzono specjalnie zaprojektowaną łyżka, o długiej, dużej rączce, zapewniającej stabilny uchwyt. Dzięki karbowaniu mamy pewność, że nie wyślizgnie się z dłoni podczas jedzenia. Główkę sztućca wykonano z wysokojakościowej stali. Dzięki temu można ją zginać w dowolnym kierunku, a łyżka pozostaje odgięta. Bardzo duża trwałość pozwala na wielokrotne dopasowanie łyżki do własnych potrzeb. Dodatkowo można dokupić uchwyt do wyginanych sztućców, który pomaga w utrzymaniu w ręce łyżki ale tez innych sztućców.

Więcej informacji i filmik na: https://www.pomocedlaseniora.pl/sztucce-dla-niepelnosprawnych/197-lyzka-elastyczna-wyginana-dla-niepelnosprawnych.html

 1. Zanim kupimy specjalne sztućce lub narzędzia pisarskie albo szczoteczki do zębów dla dzieci z trudnościami w chwytaniu możemy zakupić piankową tubę. Jest to praktyczny uchwyt na sztućce, długopisy, szczoteczki do zębów oraz inne narzędzia. Wykonana jest z pianki o wysokiej gęstości i wytrzymałości, dzięki czemu posłuży dłużej naszym dzieciom.

https://medikarhomecare.pl/sklep-ogolny/pomoce-codzienne/pomoce-do-kuchni/sztucce/piankowa-tuba-ergonomiczny-uchwyt/

 1. Prezentowana poniżej łyżka została stworzona przez specjalistów. Opracowana by pomagać osobą z nadmiernym drżeniem ręki w chwili jedzenia posiłków. Dzięki swojej elastycznej główce, można jej końcówkę wygiąć w stronę jaką użytkownik potrzebuje. W środku zawiera obciążniki, które można dokładać lub wyciągać przez co zmienia się ciężkość łyżki.
 2. Teraz najwyższej klasy i najdroższa łyżka do jedzenia dla osób z trudnościami w utrzymaniu łyżki z powodu drżenia rąk występujących w różnych chorobach, przede wszystkim o podłożu neurologicznym. Zobaczcie sami jak wykorzystują ja osoby z drżeniem rąk: https://www.youtube.com/watch?v=YNwfXeLlqsU
 3. Prezentowaliśmy sztućce opracowane przez zespół specjalistów a wyprodukowane przez wiodące firmy produkujące sprzęt dla osób z niepełnosprawnością. A teraz propozycje nieco mniej „profesjonalnego” sprzętu przygotowanego przez terapeutów i indywidualnie dostosowanego do potrzeb i możliwości dziecka. Wystarczy okleić łyżkę modeliną samoutwardzalną i poprosić dziecko aby wzięło do ręki te łyżkę i w ten sposób idealnie dostosujemy kształt trzonka do dłoni.
 1. Kubek dla Pacjentów, którzy podczas picia mogą przyjąć jednorazowo 5cc lub 10cc płynu, zaprojektowany w asyście logopedów i fizjoterapeutów. Posiada zabezpieczenie przed dostaniem się większej ilości płynu do ust. Przeznaczony dla pacjentów  z dysfagią, osobach po udarach, porażeniach i wylewach.
 2. Kubek do picia MIŚ. Firma ARK proponuje zestaw słomek i zastawkę selektywną uniemożliwiającą powrót płynu do bidonu z rurki, stąd kubek polecany jest Pacjentom z trudnościami w piciu przez słomkę oraz tym, którzy się tej umiejętności uczą. Miś ARK jest stosowany w nauce picia przez słomkę w ćwiczeniach retrakcji języka, napięcia policzkowego i warg.
 3. Sztućce konstruktywne- sztućce dla dzieci, które mają problemy z jedzeniem i nie lubią jeść.
  W zestawie: 3 sztućce w formie ciężkiego sprzętu budowlanego: spycharki oraz dwóch ładowarek – łyżki i widelca. Wykonane są z wytrzymałego, odpornego na gryzienie plastyku z bardziej elastycznymi elementami wykończeniowymi.

Reklama